Paddy Kelly - můj splněný sen v Plzni 5.10.2013

20. května 2014 v 20:00 | © Alena Loudová |  Viděli jsme

PADDY KELLY - SOLO AND UNPLUGGED, Parkhotel Plzeň, 5.10. 2013

Než se dostanu k sepsání článku o samotném koncertu, ráda bych nejprve napsala, kdo je podle mého názoru Paddy a co pro mne znamená. Především je to člověk, kterého si nesmírně vážím. A to proto, že v sobě našel obrovskou vnitřní sílu v časech, kdy si sáhl až na úplné dno a dokázal se opětovně postavit na nohy. A nejen to, začal hledat sám sebe. V té době napsal o sobě píseň Hope, jejíž text a překlad si můžete přečíst zde: Paddy Kelly - Hope Řekla bych, že pokud někdo chce pochopit, jak na tom psychicky byl i to jaký je, stačí si přečíst ten text a netřeba více dodávat.Paddy vydal solové CD s názvem In Exile, které jde z jeho nitra, v co věří a co se mu v tomto světě nelíbí. Poté odešel na nějaký čas do kláštera a nebylo jisté, zda se vůbec někdy vrátí zpět. Chystal se zůstat zde natrvalo. Někdo si možná řekne, že je blázen či nějaký fanatik, ale já i když nejsem věřící člověk tuto jeho součást absolutně a bez výhrad respektuji, protože, kdyby nebylo jeho víry v Boha a dobro, na této zemi by už nebyl a byla by to obrovská ztráta. A díky tomu, že je nyní zpět, jsem neskutečně hrdá na to, že jsem měla tu čest být na jeho koncertě a jsem si jistá, že to nebylo naposledy. A i když se někomu může zdát obyčejným zpěvákem, pro mně je to člověk, který prostřednictvím a spojením hudby, umění a víry vytváří něco krásného...a to ho podle mého názoru činí Velkým Člověkem, který našel sám sebe a může tak skloubit to, v co věří, co umí, co ho baví, může pomáhat a dělat radost i druhým. A to je asi ten největší dar, jaký člověk může mít.
Paddy jako mnich


Čekání na koncert a pokoji a následně v parkhotelu, bylo doslova utrpení :-D Adrenalin stoupal a společně s ním jsme nemohli uvěřit, že za chvíli přijde ta chvíle :-)

Předtím, než uvedli Paddyho jsme byli v AJ a ČJ upozorněni, že během koncertu se nesmí fotografovat ani pořizovat žádné audio a videozáznamy.
Paddy na pódium vstoupil skromně a za bouřlivého vítání popadl kytaru a celý koncert zahájil cover verzí písně Every Breath You Take. Písně, které zahrál během večera bych rozdělila do 3 kategorií. První takovou kategorií jsou písně z dob Kelly Family - Paddy zahrál hity An Angel, One More Song, One More Freaking Dollar, Brother Brother, Fell In Love With An Alien.
Další kategorií by byly písně, které složil na své sólo dráze - zahrál songy Hope, Thanking Blessed Mary, Rain of Roses, Pray Pray Pray, Movie, a kategorií třetí jsou irské písně, lidové písně a cover verze - již zmíněná Every Breath You Take, dále pak Don´t Worry Be Happy, We Will Rock You, If I should Fall Behind, We Shall Overcome, Lord Of The Dance, Ave Maria a další. K některým ze zahraných písní se v článku ještě vrátím :-)
Paddy je moc vstřícný člověk, který je rád blízko publika a strašně rád komunikuje s lidmi,což na koncertě nesčetněkrát předvedl :-) Po první písni Paddy zavtipkoval že vypadáme stále dobře, od té doby, co byl koncertovat v "Praha a Olomouč" naposledy (tehdy ještě jako člen Kelly Family). Mezi písněmi nám vyprávěl různé vtipné historky ze života. Vůbec celkem komické bylo, když se asi tak až ve třetině koncertu zeptal, jestli rozumíme anglicky :-D...?... :-D....

Když se chystal zpívat píseň Go Tell It On The Mountain (viz. videoukázka), přišel k nám hezky blíž před mikrofon, otázkou Can you hear me???? se přesvědčil, zda ho slyšíme i bez mikrofonu a začalo vyučování :-D Sál rozdělil na dvě poloviny, první polovina dostala za úkol zpívat Go a druhá (tedy i my) Mountain. Párkrát se nacvičilo sladění a už se jelo na ostro. Z této písně se nečekaně plynule přešlo do písně Don´t Worry Be Happy, kde první polovina zpívala Don´t worry a my Be Happy. Nevím, jestli tomu co jsem dělala já, se dalo říkat zpěv, spíš jsem se tam svíjela v křečích smíchem. Pokaždé co my zazpívali Be Happy na nás Paddy mrkl, udělal pochvalný ksicht a dodal:"a-ha" (ve smyslu pochvaly).

Odkaz pro jistotu zde: http://youtu.be/MmDkbjQW3y8
Paddy Kelly - Go Tell It On The Mountain (from the DVD "Stille Nacht" 2011)

Když zahrál na klavír první tóny písně One more Song, dav začal šílet, což ho očividně velice potěšilo a musel nás klidnit :-D To samé u Fell In Love With An Alien, ale tam už nás neklidnil a my zběsile tleskali do rytmu :-)

Ono se není ani čemu divit, byly to jedny z hitů Kelly Family a bylo úžasné slyšet tyto písně opět naživo :-) Nedá mi to a musím také zmínit Paddyho podání songu I Should Fall Behind (orig. Bruce Springsteen). Přiznám se, že až do té chvíle jsem tu píseň nějak nebrala na vědomí. Říkala jsem si, jo hezká, a to bylo vše. Jenže on jí podal tak procítěným způsobem (a krásně chraplavým hlasem), že se zařadila mezi písně, které mi opravdu vlezly pod kůži (ovšem v Paddyho podání).

První polovinu koncertu ukončil zapnutím magneťáku (v prvním momentu jsem si řekla: Co to dělá???? :-D), ze kterého začala hrát doprovodná hudba k jeho podání Ave Maria (Jeho Ave Maria byla skutečně úchvatná a z podání bylo cítit jak moc vážně bere svou víru.) a poté úsměvem a slovy: "See you soon".

Druhou polovinu zahájil tradiční Irskou písní a po ní velmi děkoval za dárky, které dostal. Sháněl se po autorce dortu ve tvaru kytary, které osobně poděkoval, po autorovi malby s křížem a Jeruzalémem...Chtěl vědět, jak se česky řekne děkuji :-) Jeho "Děkchují" bylo vážně roztomlilé :-) Poté začali k pódiu lidé nosit ještě další dárečky, květiny, vše si osobně převzal :-) Mezi dárky byly také lžičky s nápisem Paddy Kelly a Spoon Song...A tak tak přirozeně vyplynulo, že je nejvyšší čas vyndat z kabelek lžičky :-D

Paddy před koncerty vyslal do světa vzkaz (viz. první video dole), ve kterém vyzývá fanoušky, aby si s sebou na koncert vzali dvě lžičky a ve videu je instruuje, jak se na ně bude hrát, abychom si to doma nacvičili :-) Na koncertech se na ně hraje buď Spoon Song (Knick Knack Paddy Whack) viz video pod instruktážním nebo Lord of The Dance, my hráli Lord of The Dance :-) Před samotnou skladbou jsme samozřejmě opět trénovali. Ti, kdo měli lžičky, tak se lžičkami, ti, kdo je neměli, tak měli za úkol dupat. se lžičkami jsme měli vydávat pravidelný zvuk:taka taka taka taka...Když jsme si to vyzkoušeli společně - jak my hrající tak dupající, Paddy z nás byl úplně hotový :-D Byli jsme jak nezkrotitelné stádo :-D :-D a se slovy "Hou hou hou....like Spaghetti bolognese..." :-D :-D nás zastavil a nastal pokus číslo dvě :-D To už bylo lepší a tak začal hrát na svou flétničku :-)
Odkaz pro jistotu zde: http://youtu.be/RHX5J8jSgQg


Píseň Hope (již zmíněná v úvodu článku) Paddy věnoval všem, ktěří si někdy v životě prošli krizemi a těžkými časy. V druhé polovině padl také song, se kterým Kelly Family prorazili - An Angel. Atmosféra při této písni byla nepopsatelná. Všichni jí společně s Paddym sborově odzpívali a ruce nad hlavami se pohybovaly do jejího rytmu. Po ní následovala pařba největšího kalibru - One More Freaking Dollar, kterou milují snad všichni a kterou si Paddy s basovou kytarou v ruce náležitě užívá :-) Neopomněl také předvést "horolezce" a zchlazení diváků vodou. Do této písně zakomponoval část slavného songu We Will Rock you. Poté se zase vše uklidnilo do klidných melodií a Paddy měl do tónů hudby menší povídání o životě, těžkých časech. Na závěr nás požádal, zda s ním budeme držet minutu ticha. Byl to zvláštní a až magický okamžik, kdy víte, že momentálně jste v davu čítajícím cca 600 lidí a zavládlo hrobové ticho a ozývají je jen větráky klimatizace....
S Paddym jsme se rozloučili bouřlivými ovacemi a dostali jsme přídavek v podobě písně Thanking Blessed Mary :-)

Závěrem bych chtěla jen dodat, že z celého večera jsem byla skutečně nadšená, především z toho vidět naživo, že je Paddy nyní šťastný a uvolněný. Byl to nezapomenutelný zážitek! A doufám, že i Paddy u nás strávil příjemné chvíle, ale já věřím, že ano :-) České publikum ho přijalo úžasně a bouřlivě! Také nám nesčetněkrát ukazoval zvednutými palci, že jsme skvělí :-) To potěší :-) Na konci koncertu také oznámil, že s největší pravděpodobností zavítá do Vánoc do České republiky ještě jednou. Tentokrát do Ostravy. :-)

Na události Plzeňského koncertu na Paddyho oficiální Facebooku jsme mu zanechali tuto zprávu:
Thank you Paddy so much for yesterday great concert in Pilsen. You should know that for us it was the dream to see you here in the Czech republic that finally came true. We had a wonderful feeling from your performance, it is great to see someone who gives so much from his own soul into music and the whole concert. We are still very touched by yesterday night. We hope to see you here again and again in the future. We bless you as you have blessed us. Thank´ya

Dne 11:10.2013 bylo na ofciální FB stránce Paddyho přidáno video - sestřih s koncertů z tour, častokrát je tam i naše Plzeň (myslím, že je to sestřih ze 3 koncertů), videostojí za zkouknutí, vystihuje atmosféru koncertu :-)

God Bless you Paddy :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mary Mary | 16. listopadu 2014 v 6:41 | Reagovat

Nádherně napsáno! Vnímám ho stejně. :-) Moc Ti za tento článek děkuji.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama